4 Ocak 2013 Cuma

VAROLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI    Bu yaşıma kadar fazla kilolarımı tartılarak fark etmedim ben..Ne giydiğim giysilerin bedenime olmaması, ne terazideki uçuk rakam..Aslolan bedenimin bana ağır gelmesi.Kışın hareket kabiliyetimizi kısmen de olsa kaybetmemiz artı kilolar olarak bize geri dönüyor.Hele mesai saatleriniz benimkisi gibi dengesiz ise..Eve geç gidip , aç uyuyabilmek ayrı bir beceri istiyor.Ben yapamıyorum.Bir meyve ya da  yoğurt ile doyanları kıskanıyorum."Diyet yap" dediğinizi duyar gibiyim.Ama maalesef kansız iseniz vücudunuz diyet yapmanıza müsaade etmiyor.Sürekli bir şeyler yiyerek gücünüzün geri geleceğini düşünüyorsunuz.Sonuç; güç kısa sürelik geri geliyor ve hoop gelsin kilolar..Hele hele kan şuruplarının bedeninize armağan ettiği fazla kilolar artık sizin bir parçanız oluyor ve gitmiyorlar.Kansızlık kadınların %90 nında mevcut.Kimisi fark edecek kadar ağır yaşıyor kimi ara ara halsizlik çekerek..Tavsiyem kan yapıcı yiyecekler tüketin ki; kan şurubu içecek duruma gelmeyin..Tüm bunlar alemin fiziksel boyutunda bedenimizin bana ağır gelmesiyle varolmamın dayanılmaz ağırlığı ile ilgili idi.

   Bir de işin manevi boyutu var ..

  İnsan ruhuyla , maneviyatıyla varolur aslında..Fikirleri , düşünceleri , kararları vardır.Hayatına müdahale ediliyor olsa bile son kararları verecek ya da kendisine diretilen şeyi kendince yorumlayacak özgürlüğe her zaman sahiptir.Düşünen bir varlık olan insanın ara ara varolmanın dayanılmaz ağırlığı ile yüzleşip bunalması normaldir.Kimimiz bunu bir dost ile aşar kimimiz mükemmel ebeveynlerimiz sayesinde kimimiz çok zekidir kendi başına halleder kimimiz aşkla kimimiz bizi diğerlerinden ayrı kılan özelliklerimizle aşarız.Kimimiz aşamayız ve toplumun dışına itilen deliler oluruz ( ki ben delileri normal insanlardan daha dürüst bulduğum için daha çok severim).Profesyonel olarak delilerle ilgilenenler, deli denmesine çok kızarlar deli değil akıl hastası.Aman aklınızda bulunsun. Kimse deli doğmaz değil mi ? Kimsenin kötü olarak doğmadığı gibi.Sebeplere bakmak lazım en çokta o güne gelene kadar yaşanan sürece.Ve kimsenin ömrünü akıllı olarak sonlandıracağının da garantisi yok.Yargılamadan ya da dışlamadan düşünmek lazım.Ben mesela bir ara “acaba deliriyor muyum?” diye düşünmüştüm.Öyle bir ince çizgi ki.Zihniniz engel olamadığınız şekilde size hükmettiğinde ya da sürekli aynı düşüncelerle köşeye sıkıştığınızda her biriniz kendinize sormuşsunuzdur “deliriyor muyum?”..Yok yok o kadar kolay değil korkmayın.Peki nasıl korunacağız delirmekten? Bilmiyorum.Bildiğim kendimi uzman bile olsa başka birine tamamen açmayacağımdır.Doğru olanı yaptığımı iddaa etmiyorum.Hala akıllıyım.Bence insan zihnini kalbine emanet ederse delirmekten kutrular.Tabi kalbe emanet edilen hayat size dışarıdan “manyak bu” denmesine sebep olabilir.Varsın olsun ziyanı yok.Ben kalbin yanlışa götürdüğüne inanırım fakat insanı yok edecek kadar zarar vereceğine inanmam.Zaten ne zaman köşeye sıkışsak bizi sevdiğinden emin olduğumuz yani kalbimizin seçtiği kişileri aramaz mıyız?

  Benim kendimi ruhsal açıdan tedavi ettiğim belli şekiller var. Seyahat etmek mesela. İnanılmaz özgür hissettiriyor .Ne biriktirdiyseniz içinizde döküp saçıp sonra geri toplayıp dönüyorsunuz.Bir diğeri kitap okumak ya da film izlemek.Başka hayatları daha masrafsız keşfedip , kendi hayatınızı gözden geçirmenizin iyi yollarından.Son keşfim ise bir şeylerin olmasını çok istediğim halde olmadığını gördüğümde elimde olup da yapmadığım şeylerin listesini yapıp kendimi aşmayı seçtim.Düşüncesi bile beni kısa süreli depresyonumdan çıkarmaya yetti.

 Bir liste yapın.. Aslında gerçekleştirdiğinizde (ki buna gücünüz vardır ) hayatınızı , hayata bakışınızı olumlu yönde değiştireceğini bildiğiniz şeyleri yazın..Sonra planlayın en çabuk gerçekleştirebileceklerinizden en imkansıza doğru..Kolay olanları gerçekleştirmeye başladığınız inanılmaz bir güç toplamış olacaksınız. Yorulmaz, yılmasanız başarmanız işten bile değil. Daha mutlu daha özgüveniniz yüksek bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

 Mühim olan kalbinizin size ağır gelmemesi.Herşeyden önce kalbinize sahip çıkın ve akabinde beyninize..O zaman hayat daha kolay gelecektir..

 Var olduğumuz sürece yapacak bir şeyler her zaman vardır..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder